PLUMBERS LOCAL 55 OFFICERS & COMMITTEES

Shawn Gray

Business Manager / Financial Secretary
sgray@plumbers55.com

Fred Hufgard

Business Representative
fhufgard@plumbers55.com

Jay McFadden

Business Representative
jmcfadden@plumbers55.com

Doreen Cannon

President

Tim Wheeler

Vice President

BUSINESS MANAGER / FINANCIAL SECRETARY
Shawn Gray
BUSINESS REPRESENTATIVES
Jay McFadden
Fred Hufgard
PRESIDENT
Doreen Cannon
VICE PRESIDENT
Tim Wheeler
EXECUTIVE BOARD
Tim Wheeler (Vice President)
James Fatica
Jeff Roland
Josh Spinner
Chris Thaxton
RECORDING SECRETARY
Matt Taha
INSIDE SENTRY
Joe Lanese
EXAMINING BOARD
Justin Harris
Alex Litvak
Paul Hobson
FINANCE COMMITTEE
Fran Kelly
Mickey Masterson
Bruce Ramsey, II
C.O.P.E. COMMITTEE
Mike McIntyre (Chairman)
Doreen Cannon
Nathaniel Elwood
Ed Gavin, Jr.
Ed Gorbett
Jim Gray
Kevin Hackett
Paul Hobson
Perry Jones
Gavin Kamaske
Joe Lanese
Mickey Masterson
Dan McMullen
Matt Taha
Tim Wheeler
Jack Wintrich
CONSTITUTION & BY-LAWS COMMITTEE
Doreen Cannon (Chairman)
Ran Bailey
Tony Stargell
I.S.G. COMMITTEE
Jim Gray
Enrique Joziuk
Paul Hobson
D.C.R.P. TRUSTEES
Shawn Gray
Jim Gray
John Hodge
REALTY CORP. TRUSTEES
Doreen Cannon (President)
Harry Karr
Jennifer Schultz
Dominic Yascone
HEALTH & WELFARE TRUSTEES
Shawn Gray (Fund Manager)
Ed Gavin, Jr.
Jim Gray
John Suchy
PENSION TRUSTEES
Shawn Gray (Fund Manager)
John Hodge
Brad Petkac
Charles Tobia
AFL-CIO DELEGATE
Mike McIntyre
S.U.B. FUND TRUSTEES
Roger Joziuk
Richard Russell
Bob Stawicki
JOINT CONFERENCE COMMITTEE
Shawn Gray
Jay McFadden
Fred Hufgard
Doreen Cannon
Tim Wheeler
GOOD & WELFARE COMMITTEE
Tim Wheeler (Chairman)
Chris Thaxton (Chairman)
Jay McFadden
Tim Anglin
Ran Bailey
Matt Taha
Nate Elwood
Paul Hobson
Robert Nimrichter
Burt “Bucky” Skeel
J.A.T.C. COMMITTEE
Shawn Gray
Jay McFadden
Tim Wheeler
Fred Hufgard (Alt)
J.A.T.C. INSTRUCTORS
Jason Shank (Training Director)
Jim Sherman
Doreen Cannon
Tim Wheeler
Keith WeBorg
Don Timko
Sean Graham
Rob Galla
Dave Kaminski
Bruce Ramsey, III
Rob Fatica
ENTERTAINMENT COMMITTEE
Harry Karr (Chairman)
Doreen Cannon
Donnie Claybourne
Jennifer Schultz
ELECTION COMMITTEE
Jack Wintrich (Chairman)
Lou LaRiche (Past chairman)
Tom Faux
Ralph Netzband
Donnie Clayborne
Bill Armstrong
Anthony Minadeo
Arthur Shedroff
Thomas Weisend
Wayne Derschau
BENEVOLENT FUND COMMITTEE
Tim O’Connell
Bob Gawronski
Bob Nimrichter